מגזין מס. 12 עוסק בהפחתת והוספת נקודות ליגה לקבוצות שגוררות עונשים על תנאי,

חיים על תנאי

ועדת המשמעת של ההתאחדות לכדורגל פועלת כבר כמה שבועות על פי תקנון חדש שביטל עונשים קולקטיביים כמו משחקי רדיוס וסגירת יציעים. הדיינים, שידיהם כבולות לתקנון, מפעילים עונשי הפחתת נקודות על תנאי שהוטלו על פי התקנון הישן.

כל הפחתת או החזרת נקודות משפיעות על המרוץ לאליפות או על זהות היורדות, וזו פדיחה שמנסחי התקנון החדש או שלא ידעו או שהם התעלמו מעונשים שקבוצות גוררות. מדובר במחדל אבל הקבוצות לא יכולות להתלונן כי הם עצמן יזמו ואישרו את השינוי בתקנון.

הבעיה הכי גדולה בעיניי, שגם אחרי הרעש הגדול הבעיה האמיתית בכלל לא נפתרה, והיא האחריות שמוטלת על הקבוצות להתנהגות אוהדים מתפרעים. פעם האמינו שאוהדים נורמטיביים ישתלטו על חוליגנים שמתפרעים ביציע סביבם. קשקוש.

זה כמו לדרוש מדיירים בבניין של 50 דירות שיסלקו משם עבריין צמרת ששכר את הפנטהאוז ושומרי ראש שלו בודקים כל אורח בכניסה לבניין. לפני שדבר כזה יקרה, יותר סביר שהדיירים ישכירו את הדירות שלהם ויברחו משם.

עונשים קולקטיביים הם אנטי ספורט והיו חייבים להיפסק, אבל הפתרון הפשוט והקל הוא שמשטרת ישראל פשוט תעשה את העבודה שלה. רוב בריוני היציע  "מוכרים למשטרה", יודעים איפה הם גרים, ושום דבר לא עושה עליהם רושם.

בשנים האחרונות קמו עלינו "אולטראס", שמתחזים לאוהדים אבל חלקם לא מסוגלים להגיד שמות של חמישה שחקני הרכב. הטריבונות הפכו לשדות הקרב שלהם כי שם שטח הפקר. אין דין ואין דיין.

שחקנים, מאמנים, בעלי קבוצות, עיתונאים, כולם פוחדים לצאת נגד האולטראס ולכן דבר לא ישתנה.       

בעל הדעה

שלושים שנים כתבתי טורים במדורי הספורט של "מעריב" וידיעות אחרונות", ולצערי הגבולות בין עיתונאי שמדווח לבין בעל טור שמביע דעה, כבר מזמן לא קיימים.

כולם כותבים ומדברים מפוזיציה, עיתונאי בית הפכו לדוברים, דעות מעורבבות בדיווחים, ובשבועיים האחרונים גיוס כללי של עיתונאים ופרשנים לתמיכה בקבוצות שלהם.

אלי אוחנה הוא סמל בבית"ר ירושלים. יניב קטן מזוהה עם מכבי חיפה וכולם יודעים את זה, אין צורך בגילוי נאות. אבל כשהם תוקפים את בתי הדין של ההתאחדות או את התקנון החדש כי זה פוגע בסיכויים של מכבי חיפה לקחת אליפות או של בית"ר ירושלים להישאר בליגה, הם מגויסים.

אין לי בעיה עם הכיפת ברזל שיוסי אבוקסיס מקבל מחברים עיתונאים. אם מאמן  אחר היה מפסיד שלושה משחקים ברציפות ומביא את הקבוצה למרחק נקודה מהקו האדום, הם היו מקלפים לו את העור בלי הרדמה. הבעיה שלי היא העיתונאים שמתעלמים מאלה שבאמת הורסים את הפועל ת"א מבפנים -האולטראס.

אני אוהד הפועל רמת גן יותר מחמישים שנה, זוכר את שער האליפות של מוישה פרל במכתש ב-1964. ב-20 באפריל 2012 אירחה הפועל רמת גן במגרש וינטר את בני לוד במשחק שקבע לשתי הקבוצות עלייה לליגת על. המשחק הסתיים ב-1:1 ובסיומו פרצה מהומה בה היו מעורבים רוב שחקני ומאמני שתי הקבוצות.

ההשתתפות של שחקנים שאני אוהד בקטטה המונית נראתה בעיניי בלתי נסבלת, ומאחר שהיה לי אז טור ב"ידיעות אחרונות" נסעתי מהמגרש ישר למערכת וכתבתי עמוד שלם שכותרתו:

להוריד את שתי הקבוצות לליגה א'.

מטרות תחילה

בספר "אליסה בארץ הפלאות" שואלת אליסה את החתול לאיזה כיוון היא צריכה ללכת. שואל החתול, לאן את רוצה להגיע? אין לי מושג, עונה אליסה. אם כך לא חשוב לאיזה כיוון תלכי.

כשאני רואה לאן הביאו אותנו השינויים בתקנון, אני תוהה מה הייתה מטרת השינוי? עונשים קולקטיביים הם לא ספורטיביים, לא צודקים, אוהדים לא צריכים לנסוע עשרות קילומטרים לצפות במשחקי בית ברדיוס, הכל נכון, אבל איך יוצאים מהפלונטר? בדיוק בדרך בה נכנסת.

אחרי אחת מהנפילות בבורסה חבר שלי פנה ליועץ השקעות וביקש שיסביר לו איך יוצאים מהבוץ. מי הכניס אותך לשוק? התעניין יועץ ההשקעות. הפקיד בבנק, ענה החבר. מי שהכניס אותך לבוץ, הוא גם שיוציא אותך. תפנה אליו.

לבית הדין אין הרבה ברירות, אם יש עונשים על תנאי צריך להפעיל אותם. הפעלה שלהם היא לא ספורטיבית בדיוק כמו מחיקה. מה עושים?

בתי הדין פועלים על פי הוראת שעה, לכן לא צריך למחוק ולא להפעיל את העונשים על תנאי, אלא להקפיא אותם עד שהוראת השעה תפוג.

לא מדובר בהנדסת טילים, מי שטעה, שיתקן.  

לשנות גישה

הגיע הזמן שנבין שהאולטראס שמשתוללים ביציעים מתעמתים ללא חשש עם המשטרה כי התקשורת תוקפת כמעט אוטומטית את המשטרה. הפתרון שאני מציע זה שיימינג, שילוב פעולה של משטרה ותקשורת.

יצלמו את המתפרעים בכניסה למגרש. אם הם ישתוללו במהלך המשחק התגובה חייבת להיות מהירה. עוד באותו לילה פשיטה של המשטרה בליווי צוותי טלוויזיה אצלם בבית, שולפים אותם לפנות בוקר מהמיטות, צוות הטלוויזיה מתעד, הסרטון מתפרסם במהדורת החדשות, ותמונות של הפשיטה מופיעות בשערי העיתונים והאתרים.

END GAME

לארח משחק בית בבלגרד עולה הרבה כסף. יש הוצאות טיסה, השכרת אולם, לינה, סידורים לוגיסטיים, כל זה לא היה מתוכנן בתקציבים של ארבע הקבוצות שמשחקות העונה במפעלים אירופיים, ועוד לא אמרנו כלום על החזר כספים לרוכשי המנויים.

על פי תומר גבעתי ב"ישראל היום", מכבי ת"א עומדת להיפגע ב-10 מיליון שקלים בערך, הפועל ירושלים ב-4 מיליון, הפועל תל אביב בכ-3.5 מיליון וחולון 1.5-2.0 מיליון.

מעבר לנזק המקצועי של אבדן הביתיות, קבוצות שמכרו מנוי משולב למשחקי הליגה ואירופה עלולות להיתבע להחזיר הרבה כסף לאוהדים. לא ניראה לי שזה יקרה כי בסופו של יום מדובר באוהדים, אבל נזק כבר נגרם והוא יבוא לביטוי בתקציבי העונה הבאה.

במכבי ת"א נערכים כבר לעונה הבאה ואחת ההחלטות הקשות, האם להשאיר את לורנזו בראון. למרות שעבר תקופת שפל, הוא עדיין אחד הפליימייקרים המובילים באירופה אבל בעונה השנייה שלו התגלו בעיות שמחייבות מחשבה שנייה.

ללורנזו בראון יש חוזה לעונה הבאה, אבל למרות שהוא התנפח יימצאו קונים לסחורה. החולשה בהגנה הייתה ידועה למכבי גם כשהחתימו את בראון, אבל העונה שמו לב שלצד האסיסטים יש בטופס הסטטיסטיקה גם איבודי כדור והרבה.

בקיץ 2022 לורנזו הוביל את נבחרת ספרד לזכייה באליפות אירופה, לא נח בפגרה והיה מושבת חלק מהעונה בשל פציעות. לכן מוזר שמכבי ת"א נתנו לו להתחייב לנבחרת ספרד גם בקיץ הקרוב במקום לנוח אחרי עונת יורוליג ארוכה.

סביר להניח שג'וש ניבו יקבל הצעות גבוהות בהרבה מהחוזה שלו במכבי. ניבו, אתלט גדול, עשה העונה התקדמות, ויהיה קשה למצוא ריבאונדר כזה בכסף קטן. ווייד בולדווין הוא בעיה בפני עצמו, בינו לבין עצמו ומי שבונה עליו קבוצה הולך על חבל דק.

המרוויחים הגדולים עשויים להיות השחקנים הישראלים, ואולי גם הנבחרת.

בית דין על תנאי

אקסבייר מנפורד מהפועל ת"א נכשל ב"בדיקות סמים", עמד בפני ועדת משמעת של איגוד הכדורסל ונפסק לו עונש קל – הרחקה ל-21 ימים, הרבה פחות מארבעה חודשים שדרש תובע איגוד הכדורסל.

קנאביס נחשב לסם קל, ומנפורד יוכל לשוב לפעילות כבר ביום שני הקרוב, כולל משחק רבע גמר היורוקאפ נגד בשיקטאש ביום רביעי.

איגוד הכדורסל הודיע שעל מנפורד יהיה לעבור בהמשך גם הליך משפטי מול WADA, הסוכנות הבינלאומי למניעת סימום בספורט, שהיא הסמכות העליונה בנושא.

עוד לא שמעתי שבית הדין של WADA עומד מעל לבתי הדין של איגוד הכדורסל או להיפך, ולמה ספורטאי צריך לעמוד לדין פעמיים על אותה עבירה, והחלטה של האחד גוברת על השני. מנפורד הוא לא ספורטאי חשוב מספיק שבגללו ישנו סדרי בראשית, ויוציאו את הקנאביס מרשימת החומרים האסורים.

בקיץ תהיה בפאריס אולימפיאדה והגיע הזמן לעשות את זה.

שבת שקטה לכולם