מגזין מס. 15 (29.3.24)

תופעת הבריונות במגרשי הספורט ששוב הרימה ראש, היא גם הזדמנות לטפל בה. ביום ראשון היה משחק מרתק בין הפועל ת"א להפועל חיפה. שלא כהרגלי אפילו המשכתי לצפות בראיונות עם המאמנים, משהו במראה פניו של גיא גודס אמר לי להישאר. גודס לא היה מסוגל להתרכז במראיינת, פשוט שתק ובהה במשהו שמתרחש ביציע.

גם שדרית הקווים השתתקה ורק לאחר שניות ארוכות של שתיקה פרץ לשידור גיל ברק והתחיל לתאר את מה שקורה ביציע ועל הפרקט. תמונת השידור נתקעה ב'לונג שוט' כדי להסתיר מהצופים בבית מה באמת קורה במגרש, ומראה היה מקומם.

הוראת מנהלת הליגה לא להקרין אירועי אלימות בשידור היא מטופשת, כי השדר חייב להמשיך לתאר מה הוא רואה והדמיון של צופה הטלוויזיה שרק שומע עולה תמיד על המציאות. היה ברור שמדובר באלימות קשה וכשהראו בחדשות הלילה את אוהדי הפועל ת"א תוקפים את אוהדי הפועל חיפה חסרי האונים, זה קומם עוד יותר. ממש עורר בחילה.

אני משרידי הפועל ת"א שלקחה את הדאבל האחרון ב-1969, ולא בגלל שפעם היה טוב והיו לאוהדים של הפועל ערכים שונים, הייתה גם אז בריונות וגסות, הרבה פחות, אבל היה לי קשה לראות השבוע אדם שוכב מופקר על הפרקט וחוטף מכות בלי שמישהו יתערב ואין שוטר בשטח.

היו כבר סימנים מוקדמים וזה היה חייב לבוא במוקדם או במאוחר, אבל התחושות שלי לכתוב הודעה לעופר ינאי ביום שרכש את הבעלות על הפועל ת"א. הזהרתי אותו שהסכנה הגדולה להפועל ת"א זה לא מכבי ת"א אלא הקומץ האלים של אוהדי הפועל שיושבים מאחורי הסל.

חבל, כי ינאי בונה בהפועל פרויקט יפה.

את עופר ינאי הכרתי במקרה, כשפתחתי קמפיין גיוס המונים למימון ההגנה שלי מול תביעה משפטית בגובה עשרות אלפי שקלים על שימוש בשתי תמונות למגזין. אנשים תרמו עד שהתרומות נעצרו והגעתי למצב שהדרך היחידה להגיע להשלמת סכום הקמפיין הייתה תרומה של אחי, כי לי אסור להשלים את הסכום החסר. הייתי בטוח שאיבדתי סיכוי להגיע לסכום המטרה עד שקבלתי הודעה ש-10,000 ₪ הגיעו לחשבון מאחד עופר ינאי. התכתבנו, הודיתי לו, וקבענו פגישה. עניין אותי להכיר אותו.

לא נפגשנו כי יום לפני הפגישה אשפזו אותי. סרטן.

יומן אירועים

בואו נחזור כמה צעדים לאחור. ב-27 בספטמבר התקיים בבלומפילד דרבי תל אביבי בכדורגל. סוסי משטרה דהרו לתוך קהל אוהדי הפועל מחוץ לבלומפילד, וזה הרתיח את אנשי הפועל שממילא חמים על המשטרה, ובצדק. פרצה מהומה, עצורים, הנוהל הידוע.

למחרת היה אמור להתקיים דרבי כדורסל בדרייב אין. המשטרה, שידעה בדיוק מי האוהדים שהשתוללו יום קודם בבלומפילד, חיכתה להם בסבלנות בכניסות לדרייב אין, אבל עופר ינאי ורמי כהן הורו לאוהדים לא להיכנס לאולם דרך מחסומי המשטרה, גם כי אוהדי מכבי שישבו ביציע סמוך לא נבדקו.

נכון שלהפועל היו סיבות להיעלב, אבל להחרים את המשטרה שסוף-סוף באה לבדוק את האוהדים אחד אחד כדי לאתר את המתפרעים ולעצור אותם, זו הייתה החלטה גרועה.

אז הדרבי לא התקיים, האוהדים לא נבדקו, והחוליגנים המשיכו להתפרע וביזו את הפועל ת"א כשהפריעו בטקס להנצחת השוטרים ששילמו בחייהם ב-7 באוקטובר כדי לעצור את מתקפת החמאס. זה היה מביש אבל דבר לא נעשה.

לפני שלושה שבועות אוהדי הפועל ת"א שוב השתוללו לאחר המשחק נגד הפועל חולון, וביום ראשון הם היכו כידוע את אוהדי הפועל חיפה וזה כבר עבר כל גבול.  המשטרה סגרה את הדרייב-אין וכולם התעוררו.

חשוב לשים לב לפרטים. האוהד שנעצר הוא ילד בן 17, עבריין, כנראה מודע להגנה שהחוק נותן לו כקטין. הוא כבר נשפט הורחק מהמגרשים ושם פס גם על החלטת בית המשפט וגם על המשטרה שלא מסוגלת לאכוף אותה. לא מדובר בצעיר חמום מוח שעלה לו לראש, הוא תקף את אוהד הפועל חיפה בפנים גלויות, למרות שידע שהאירוע מועבר בשידור ישיר.

החלטת המשטרה לסגור את הדרייב אין היא מהמטומטמות ששמעתי. אפשר לחשוב שקירות האולם נבנו מחומרים שגורמים לאלימות, ומשחקי רדיוס ימנעו את הבריונות באולם אחר. מילא לסגור את הדרייב-אין למשחקים, אבל למה לאימונים? יש אלימות באימונים? אחר הצהריים מתאמנים נערים בני 14, מה להם ולאירוע?

המשטרה גבתה 150,000 ₪ עבור אבטחת המשחק, ונכון שואל עופר ינאי עבור מה גבו את הכסף אם הם בכלל לא היו שם. ואם השוטרים היו במקום, שייקחו אחריות למה שקרה. המשטרה הענישה את הפועל ת"א על המחדלים שלה עצמה.

את השד הזה יהיה קשה להחזיר לבקבוק.

  סוף עידן בניון

אני כבר לא יודע למי להאמין. יוסי בניון טוען שהובטחה לו קדנציה נוספת ולכן הוא פוטר. יו"ר ההתאחדות שינו זוארץ טוען שבניון לא פוטר אלא רק סיים חוזה כמוסכם. כשיורדים לפרטים מתברר שבניון שכח פרט קטן, זוארץ אכן הבטיח ליוסי קדנציה נוספת אלא אם הנבחרת תובס, ובניון גם יבחר את המאמן הבא.

זוארץ פועל בדיוק לפי שהוסכם, כי להפסיד 4:1 לאיסלנד זו לא תוצאה סבירה. יוצא שאם ערן זהבי היה מבקיע את הפנדל השני והיינו מפסידים בתוצאה "סבירה", נניח 3:2, יוסי היה נשאר לקדנציה נוספת.

אז בניון וחזן בבית ועכשיו מתחיל מחול השדים המוכר בהתאחדות. ועדת איתור, ועדה מקצועית, הנהלה, הפועל, מכבי, חברויות, התחשבנויות, והכל בשביל למנות מאמן שיש עליו קונצנזוס – ברק בכר. יש גם הסכמה מקיר לקיר שאין לנו סיכוי בקמפיין, ולכן צריך למנות מאמן למינימום שתי קדנציות.

לברק בכר יש צוות שלם וזה פרויקט שיעלה הרבה כסף, אבל הבעיה התקציבית תיפתר בעזרת הכוכב האדום שתשלם חלק ניכר משכרו של ברק. אז הכדור הוא עכשיו בצד של ברק בכר אבל הוא לוקח את הזמן ומחכה להצעה ממכבי ת"א.

זה אומר שהנבחרת היא לא הראשונה בסדר העדיפויות של ברק, ויתכן שמכבי ת"א גם לא ממהרים להחליף את רובי קין.

בינתיים משחקים לרוחב ומעבירים זמן.

המאמן שלא אימן

אין דרך משעשעת יותר להעביר את הזמן, מאשר בדיון בהצעות שלעולם לא יתקבלו. איל ברקוביץ' שוב העלה את הרעיון, ההזוי בעיניי, שהוא יאמן את נבחרת ישראל למרות שמעולם לא אימן.

וזו תוכנית ברקוביץ': מרקו בלבול יעביר את האימונים על הדשא, יהיה צוות היגוי בהרכב גיורא שפיגל, יצחק שום ושלמה שרף, ויהיו עוד בעלי תפקידים. רק חסר שאיל ימנה גם את יושב ראש להתאחדות, את ועדת האיתור שתבחר אותו, וכו'. איל ברקוביץ' יעבוד בחינם. מדובר בתרומה להתאחדות שמוערכת ב-750,000 ₪. השחקנים שיהוו את שלד הנבחרת יהיו מנור סולומון, אוסקר גלוך, מוחמד אבו פאני, דניאל פרץ ודור תורג`מן.

הקטע הזה של עבודה בחינם הוא מוזר, כי לא מדובר במכרז שההצעה הנמוכה זוכה. גם השחקנים שברקו בחר הם אותם שחקנים שכל מאמן ייבחר, אז מה נקסט? רוני לוי יציע לתרום 50,000 ש"ח להתאחדות?

אם אחד שלא אימן יכול להיות מאמן נבחרת ישראל, גם לי יש הצעה. אני מציע את עצמי להיות ראש ממשלה. בחינם! אוותר על ה-וילה בקיסריה, ואמנה מי שינהל את ישיבות הממשלה במקומי, כי מעולם לא ניהלתי ישיבת ממשלה.

על פי מודל ברקוביץ' אקבע מי יהיו השרים (אלה שישלמו הכי הרבה) וחצי ממשרדי הממשלה ייסגרו. אנשים אוהבים את הרעיון הזה. אני אנווט ואם יש לכם בקשות ספציפיות לתיקים שלחו לי.

תהיה לנו קואליציית ברזל.

לגיונרים

מישהו העלה לאחרונה נקודה חשובה: הנבחרת שלנו נכשלת כי היא מתבססת על שחקנים שמשחקים בליגה בישראל. הגיע הזמן לבנות נבחרת שתתבסס על  שחקנים שמשחקים באירופה. לגיונרים.

החבר'ה האלה מתאמנים בקצבים גבוהים, משחקים ליד שחקנים מעולים, מתחרים בליגות חזקות. עושה שכל אבל יש בעיה קטנה, אין לנו מספיק לגיונרים. מנור סלומון, שון ויסמן, ענאן חלאיילי יחתום בבלגיה, דניאל פרץ לא משחק בכלל, אבו פאני משחק בהונגריה, ליאל עבאדה חתם ב-MLS. זהו.

אם לא מחתימים שחקנים ישראלים באירופה, אז אין לנו לגיונרים. מאמן הנבחרת לא מעדיף את שחקני הליגה הישראלית.

זה מה שיש.   

שבת שלום

אריה מליניאק