מגזין מס. 17 מסכם את משחקיה של מכבי ת"א בסדרה מול פאנתינייקוס לפני משחק 5 המכריע, ואת התפרקות הפועל ת"א בכדורגל עם רגל בליגה לאומית

 

שמונה הארות על מכבי ת"א

& אם הייתי צריך לדרג את הקבוצות כיום על פי יכולת, מכבי משחקת כדורסל פיינל פור. הייתי נותן לה אפילו סיכוי לקחת הכל מסיבות שאפרט מיד.

בתחילת העונה לא היו סימנים מוקדמים להצלחה. העונה נפתחה כרגיל, בבטן הרכה של היורוליג יחד עם עוד ארבע-חמש קבוצות שמנסות להידחק לשמינייה הראשונה. המיקום של מכבי היה תלוי בהגרלת המשחקים, שאפשרה סדרה של ניצחונות או הפסדים, ולזה נוספו הפציעות של וייד בולדווין ולורנזו בראון.

& שני פרמטרים איפשרו את ההצלחה בהמשך, ההגנה וריבאונד ההתקפה, שמאפשר סלים קלים ושליטה במשחק.

מי שיש לו רק זריקה אחת בכל פוזשן תלוי באחוז קליעה. קשה לנצח משחק, בטח סדרת משחקים, כשאתה משחק סט אופנס וצריך לעבוד קשה בשביל לקלוע כל סל.

ינוקופולוס הערס שפך הרבה כסף אבל בנה קבוצה לא מאוזנת, שנשענת על פליימייקר בודד. כאשר סלוקאס מנוטרל או נח על הספסל, הקבוצה נראית כעדר ללא רועה.

& אטורה מסינה היה זה שאמר שצריך לגרום למאמן היריב לחשוב. במפגש בין מכבי ת"א לפאו עודד קטש אילץ את ארגין עתמאן לחשוב והטורקי התקשה לעמוד במשימה.

יכול להיות שהבעיה היא בשחקנים, כי לא היה קשר בין מה שעתמאן שירטט על הלוח בפסקי הזמן לבין מה שקרה אחר כך במגרש, אבל יש דברים אלמנטריים ששחקן מקצועני חייב לדעת ולא דורשים הסבר.

& היורוליג היא ליגה אמריקנית, והכדורסל האירופי שונה מהאמריקני. השחקנים האמריקנים הם אתלטים, חלקם מגיעים מה-NBA ומשחקים כדורסל שונה מזה שמשחקים באירופה. היו באירופה לא מעט שחקנים אמריקנים גדולים, שלא הצליחו להתאים את עצמם לכדורסל האירופי ונכשלו.

קחו עניין פשוט כמו התקפה נגד אזורית. קבוצה שיודעת לשחק נגד אזורית מפרקת אותה בקלות, אבל מול האזורית של קטש שחקנים כמו קנדריק נאן ובראון נתקעו ופשוט הלכו לאיבוד במגרש. כשהאזורית הפכה למתחלפת לאישית זה ניראה להם כמו הנדסת טילים.

עוד דוגמא, אזורית לוחצת 1:2:2 נועדה בעיקר לעכב את ההתקפה, אבל הצליחה מעל המשוער וגרמה ליוונים לאיבודי כדור. הם כדררו לתוך מלכודות, לא נעו ללא כדור, כשהיוונים הכניסו כדורים ללסור בלואו פוסט הוא נתקע מול דאבל-טים.

& פאו נבנתה עקום, ויש טעויות שאי אפשר לתקן במהלך העונה. במכבי מתלוננים שאין להם שחקן בעמדה 4 ומגזימים, אבל בעמדה 1 יש להם את אחד משלושת הפליימייקרים המובילים באירופה, לורנזו בראון, ועוד שלושה שחקנים שיכולים לתת לו כמה דקות מנוחה, תמיר בלאט, ג'ון די, ובולדווין, והעמדה הזאת הכריעה ביג טיים.

& מכבי ת"א השתפרה במהלך העונה. הדרך המקובלת לקדם קבוצה היא לחזק אותה בשחקנים בעמדות החלשות. כך למשל, אם יש לך בעיה בריבאונד תביא ריבאונדר. לחבר אותו ליתר השחקנים זה כבר יותר מסובך.

קטש קידם את מכבי בלי לחזק אותה, הוא קידם את השחקנים באופן אישי. ג'וש ניבו ניראה בעונה שעברה כמו אותו ניבו מוגבל ששיחק בהפועל אילת. אתלט, ריבאונדר, אבל חייב לקבל את הכדור מתחת לטבעת כי שלושה מטר משם הוא לא ידע מה לעשות בכדור.

העונה ניבו הוא חלק מההתקפה ומסוגל לעשות סלים גם כשהוא מקבל את הכדור בתנועה שלושה-ארבעה מטרים מהסל. זו זריקה מחצי מרחק שדורשת טאץ'. השיפור הבולט שלו הוא בזריקות עונשין, שנהג בעונה שעברה ליידות כדורים כמו לבנים. אין ספק שניבו עשה עבודה בקיץ.

עניין העונשין הוא קריטי. לסור, שחקן טוב ומגוון מניבו, הפסיד את משחק מספר 3 מקו העונשין. שחקן גבוה שלא מסוגל לדייק ב-50 אחוז מהקו הוא נכה. כל ילד יכול לשמור עליו ולשלוח אותו לקו בדקות קריטיות.

אז ניבו התקדם. תמיר בלאט התקדם. ג'ון די השתפר. סורקין נתן קפיצה. קליבלנד הגיע למכבי על תקן בלם ושיפר את הצד ההתקפי. ריברו שהוחתם כדי לתת לניבו כמה דקות מנוחה, תורם נקודות בפיק אנד רול עם תמיר בלאט.

& בסדרה של הטוב מ-5 מדבר הספסל, במיוחד כשעתמאן מתעקש לשחוק את החמישייה שלו. מי ששורף על הספסל שחקן כמו וילדוסה, אין לו למי לבוא בטענות.

ספסל תורם רק אם משתמשים בו. תמיר בלאט לא ברמה של לורנזו בראון (מי כן?) וג'ון די פחות טוב מבולדווין (מי כן?), אבל סיים במחצית הראשונה של משחק 4 טופ סקורר של מכבי 10 נק' ב-8:47 דקות בלבד. אני בטוח שהמשכורת של גריגוניס כפולה לפחות מזו של ג'ון, אבל תורם כמעט כלום חוץ משלשות בעמידה.

& ההחלטה לבחון את כשירות ווייד בולדווין במשחק 4 הייתה הימור שנכשל, אבל לא הייתי פוסל אותה בדיעבד. זו החלטה של רופא שנראתה טוב בדקות הראשונות, וגם אם הוא לא יוכל לשחק במשחק 5 עדיף לדעת את זה היום.

ושמונה הארות על התפרקות הפועל ת"א בכדורגל

& כנראה שהמזל שיחק לדיויד מינצברג וחבורתו, ונמצא הפראייר שיקנה מהם את שאריות הפועל ת"א. זה חוק הטבע, לכל פראייר יימצא תמיד פראייר גדול ממנו שיקנה את הסחורה.

& הכתובת הייתה על הקיר. תמיד יש כתובת על הקיר, שמתעלמים ממנה. היה ברור מהרגע הראשון שהפועל ת"א הולכת להתרסק, זה נכתב פה. חבורת "משקיעים" אמריקנים שאין להם שום קשר לכדורגל או להפועל ת"א, החליטו לזרוק כמה מיליונים כדי להיות בעלי קבוצת כדורגל מקצוענית. אפשר לחשוב שהפועל ת"א היא מנצ'סטר יונייטד. נמכור כמה שחקנים נעשה כסף.

& לא קל לנהל קבוצה ישראלית בשלט רחוק מאמריקה. שתי קבוצות ליגת על מנוהלות מחו"ל, מכבי ת"א והפועל חיפה. מיץ' גולדהר הביא למכבי ת"א צוות ניהול ומאמן מחו"ל, יואב כץ הוא ישראלי שחי באמריקה מכיר את הספורט והמנטאליות בישראל, ועדיין אכל הרבה קש עד שלמד לנהל את הפועל חיפה. שום בעל קבוצה לא "מושך משכורת" מהקבוצה, מינצברג בחוצפתו מושך 50,000 ₪ בחודש בלי קשר לתוצאות.

& תמיד מתגלים "חובות עבר" שמעלים תהיות לגבי "בדיקת הנאותות" שעשו הרוכשים. זהו נוהל קבוע והצדדים מתווכחים מי אמור לכסות את החובות  הגיעו לבית המשפט למרות שטרם חלפה שנה מאז העברת הבעלות. עכשיו אדמונד ספרא בודק את הספרים של מינצברג. בהצלחה.

& מנהל מקצועי הוא איש מפתח במועדון, ומינצברג מינה את חן סול ממחלקת הנוער של הפועל. אני לא שמעתי עליו וזה לא אומר שהוא לא גאון, אבל גם אנשים שמבינים הרימו גבה כששמעו את השם. תנו לכל בעלי הקבוצות בליגת על לבחור מנהל מקצועי בחינם, וספק אם מישהו מהם היה בוחר בחן סול.

& הפועל ת"א נמצאת כבר שנים "על המדף". הניסנובים התחננו שמישהו ייקח מהם את המועדון ולא נמצא רוכש, עד שהגיע האיש המוזר מינצברג, שהולך הביתה כשהקבוצה על סף ירידה ללאומית עוד לפני שהשלים עונה אחת.

& הפועל ת"א עדיין ממשיכה להיחשב "קבוצה גדולה", ויוסי אבוקסיס לאחד משלושת המאמנים המובילים בישראל למרות הכישלון. מאמן אחר, לו לא היה מנצח או לא מצליח להבקיע שער בעשרה משחקים רצופים, היו מטגנים אותו על אש קטנה.

אין לי דבר נגד יוסי אבוקסיס, אבל פרשנים שנוהגים לשלוח מאמנים הביתה אחרי ארבעה משחקים ללא ניצחון, מעניקים לו כיפת ברזל. אין בעיה, אבל למה לא נותנים יחס כזה לכל המאמנים.

מישהו האמין ליוסי אבוקסיס כשהוא עזב את בית"ר ירושלים באמצע העונה בלי מאמן, בגלל שברק אברמוב לא דאג להשתיק את אוהדי בית"ר שקיללו אותו? כולם ידעו שהוא יסגור כעבור שלושה ימים בהפועל ת"א, ושיתפו איתו פעולה.

& עכשיו יערבבו את אדמונד ספרא ויפילו עליו עוד שני מיליון שקל, פיצויים ליוסי אבוקסיס עבור שלושה חודשים בהם גרם להפועל רק נזקים.

געגועיי לבית ברנר