מגזין מס. 21 מסכם את חצי גמר הפלייאוף, מה הסיכויים של מכבי ת"א לשמור על ההרכב, איך נכון היה לסיים את הקשר בין אליניב ברדה לאלונה ברקת, וגם: הניסיון הבזוי של דירקטוריון מנהלת ליגת על לבטל את ירידתה של הפועל אילת, ופוסט שהעליתי על הרצאה ראשונה בפני קהל אחרי הפסקה של שנה.

כמה הארות לחצאי גמר הפלייאוף

& פוקוס

בדרך כלל מכבי ת"א מסיימת במקום הראשון ומשחקת בחצי הגמר נגד הרביעית ורואה את הפועל ת"א וירושלים או חולון, מקיזות דם זו לזו בחצי הגמר השני ומגיעות גמורות למשחק הגמר. העונה מכבי ת"א תצטרך לעבור את הפועל ירושלים וגם את הפועל ת"א בסדרה של הטוב משלוש בשביל להניף צלחת.

בפלייאוף הפוקוס חייב להיות ממוקד במשחק, כי מעידה קטנה ואתה בבית. השבוע התראיין מנהל מכבי ת"א עמי ביטון, האיש שיודע הכל על הכל, וסיפר מה הסיכויים של כל שחקן להמשיך במכבי בעונה הבאה. מכבי היו רוצים להשאיר את כולם, כל השחקנים למעט שניים רוצים להמשיך, אבל רק כמחצית מהם ימשיכו ב-ודאות במכבי, בגלל מגבלות תקציב.

הדיון הזה שנמשך כבר כמה שבועות ואין מצב שזה לא נכנס לחדר ההלבשה, כאשר הראש צריך להיות ממוקד רק במשחק. לא מומלץ.

& שיפוט

בונזי קולסון ורומן סורקין מעולם לא עשו פאול. אחרי כל שריקה, או אין שריקה, שניהם מתנפלים על השופטים בסיוע ארטילרי של עודד קטש, שכנראה מרגיש שהיה כנס שופטים עולמי בו הוחלט לשרוק נגד קטש. האיש מתדרך את השחקנים בפסקי זמן וביתר 40 הדקות הוא צועק על השופטים. אגב, זה עבד.

זוכרים את הטענות של מכבי על השיפוט במשחק 5 נגד פנאתינייקוס? הם התלוננו שפאו זרקו במשחק 35 עונשין. להפועל ירושלים יש את המתיאס לסור שלה – ג'קורי ויליאמס, שחקן טוב שלא מסוגל לקלוע עונשין, אז מכבי ת"א שלחו אותו להיחנק על הקו. וכמה פעמים מכבי הלכה לקו? 37 פעמים.

& התקפה נגד לחץ ואזורית

שמירה אזורית לוחצת 1:2:2 נועדה רק לעכב את ההתקפה, אבל ירושלים, למרות שבטח תרגלה באימונים, עברה לשחק בהליכה, נתקעה והכניסה את עצמה למלכודות בפינות המגרש ואיבדה שלושה כדורים.

שרון אברהמי פתח את המשחק בהגנה אזורית. הפועל ת"א נתקעה, החטיאה מחוץ לקשת, וקריית אתא המשיכה באזורית, והמשיכה, והמשיכה, וכמו שכתוב בספר אם היריב מתקשה לשחק מול לחץ או אזורית, תמשיך בזה עד שהם יוכיחו שהם יודעים מה לעשות.

& הגנה

האם דדאס עבד פעם על הגנה באימון? להפועל ת"א אין הגנה. כל שחקן של קריית אתא עבר את השחקן שלו בלי בעיות עד לטבעת. אם הפועל ת"א מתכוונים לשחק את הדבר הזה במשחק מספר 2, עדיף שלא ייסעו לצפון. חבל על הדלק.

& היהודים באים.

לורנזו בראון היה חלש במשחק מס. 1 מול ירושלים, ובסופו של דבר מי שהכריעו את המשחק היו בונזי קולסון, רומן סורקין ותמיר בלאט. לזכותו של קטש הוא לא חשש להוריד לספסל את לורנזו החלש ונתן את המפתחות לבלאט שהשתלט על המשחק והחזיר ב-11 אסיסטים ו-16 נקודות.

נועם דוברת חזר לפרקט אחרי פציעה ממושכת וזה מעודד מאוד, אבל הוא עדיין רחוק מכושרו לפני הפציעה. לזרוק שלשות כל אחד יכול. ומי שמביט כמה שנים קדימה יכול ליהנות מבן שרף בן 18 שעשה נכון כשבחר בקריית אתא שם שרון אברהמי מלמד כדורסל. ממשיכים להתפתח פה כישרונות. למדו אותם כדורסל ותנו להם לשחק.

& פציעות

כדורסל זה משחק של מגע ופציעות הן חלק ממנו. הייתי שמח לראות משחק בין מכבי ת"א עם ווייד בולדווין להפועל ירושלים עם ליוואי רנדולף, כשהמנצחת תפגוש בגמר את הפועל ת"א עם ג'ייקובן בראון. זה בלתי אפשרי כי ספק אם יחזרו  בזמן מהפציעות, וסיכוי לא קטן שקריית אתא תגיע לגמר.

ניהול

אוהדי הפועל באר שבע נדהמו כשאלונה ברקת פיטרה את אליניב ברדה יום לאחר ההפסד למכבי פתח תקווה בגמר הגביע. היא לא בדיוק פיטרה אבל למעשה היא סיימה את עבודתו בהפועל באר שבע.

יש שטוענים שההפסד בגמר הגביע היה הסיבה לפיטורים, לי זה לא נשמע הגיוני. לפני כמה שבועות הייתה פגישה בין אליניב ברדה לאלונה ברקת וממה שדלף משם המאמן דרש שבעלת הבית תגדיל את תקציב השחקנים לעונה הבאה. אלונה סירבה שאליניב יעמיד לה תנאים, אבל השאירה אותו בתפקיד.

אלונה, כדי להוכיח שלא רצתה לחסוך כסף, גילתה את המספרים והוכיחה שלהפועל באר שבע, כולל שלוש עונות האליפות, היה תמיד חצי תקציב ממכבי חיפה ומכבי ת"א. ברקת חשפה גם את המספרים, רק העונה היא הזרימה למועדון 22 מיליון ש"ח, ובשלוש השנים האחרונות 58 מיליון. אגב, התקציב של מכבי פ"ת הוא חצי מבאר שבע.

השחקנים אוהבים את אליניב ברדה, האוהדים אוהבים אותו, וגם אלונה ברקת אוהבת אותו. אז למה נפרדו? גם אם היו לברדה מחשבות סיום הוא לא החליט, אז אלונה החליטה בשבילו. אם אתה צריך לירות, תירה!

הפועל באר שבע שיחקה בשבועות האחרונים רע, זו האמת, ואחת הסיבות הייתה לדעתי חוסר ה-ודאות לגבי עתידו של אליניב. אלונה הייתה צריכה לתת לו כמה ימים להחליט או להודיע, איתו או בלעדיו, שבתום העונה הוא יסיים את תפקידו. זה היה עדיף על שמועות וחוסר ודאות, והקבוצה הייתה נראית טוב יותר ואולי גם מנצחת בגמר הגביע.

ההחתמה של רן קוז'וך בבאר שבע הטריפה את אבי לוזון, אלונה ברקת יצאה רע, אליניב ברדה יצא רע, וקוז'וך אמור להביא העונה תוצאות יותר טובות מאליניב ברדה ובפחות כסף.

צריך כישרון בשביל שכולם ייצאו רע.

 זה שעולה וזה שיורד

תם ונשלם. בית הדין העליון של איגוד הכדורסל החליט לא להתערב בעימות בין איגוד הכדורסל למנהלת ליגת על, ולהשאיר את סדר היורדות והעולות כפי שהוא – יורדת אחת מליגת על ללאומית תהיה זו שסיימה את העונה אחרונה בטבלה – הפועל אילת.

ההחלטה של בית הדין העליון שלא להתערב היא נכונה, והסיפור תם ונשלם. ועדיין הייתי רוצה להתייחס לטענה שהעלתה הפועל אילת: ליגה לאומית היא ליגה ללא זרים ולכן קבוצות הליגה השנייה הן חלשות, ועלייה של שתיים מהן, כך טוענת אילת, תחליש את ליגת על.

זו טענה מטומטמת שמזכירה את זה שרצח את אביו וטען להגנתו שהוא יתום. איגוד הכדורסל החליט שבלאומית לא ישחקו זרים כדי לקדם את השחקנים הישראלים. זו החלטה מצוינת שמוכיחה את עצמה, וברור שקבוצה שלא משחקים בה זרים חלשה יותר מקבוצה שמשחקים בה זרים.

אם זו הייתה הבעיה – שקבוצות ליגה לאומית בלי זרים הן חלשות, אפשר היה לפתור את הבעיה בקלות – לאפשר לכל קבוצה בליגה לאומית להתחזק בשני זרים. אבל זו לא ההצעה שאילת הביאה לדירקטוריון מנהלת הליגה, אלא ביטול הירידה שלה. ההצעה נפלה על חודו של קול ברוב של 9 מול 8.

הליגה היא לא של המנהלת ולא של הקבוצות וכך לא מתנהגים מנהלים אלא כנופיה. ראשי הקבוצות מרגישים שהם ביצעו השתלטות עוינת על הכדורסל הישראלי ומותר להם לשנות ולקבוע חוקים כדי להנציח את השליטה שלהם.

אפשר להפריך בקלות את הטענה שקבוצות שעולות לליגת על הן חלשות. תבדקו את טבלת ליגת על ותגלו שהעולה החדשה מכבי רמת גן סיימה במקום השלישי, העולה השנייה הפועל עפולה נתנה עונה מצוינת, וקריית אתא, העולה מלאומית בעונה שעברה סיימה במקום השישי, ניצחה במהלך העונה את מכבי והפועל ת"א והפועל ירושלים, ומובילה מול הפועל ת"א בשלב חצי הגמר.

ומי סיימה העונה במקום האחרון? אילת.

כבודו

עמנואל מקרון ביקר במחנה האימונים של נבחרת צרפת בכדורגל, ושוחח עם קיליאן אמבפה שעוזב את פאריס סן ז'רמן לריאל מדריד. היו שהעריכו שנשיא צרפת ניסה לשכנע את אמבפה להישאר בצרפת, אבל הוא היה כבר חתום בריאל מדריד, ואני חשבתי האם שיחה כזאת הייתה אפשרית גם אצלנו.

מקרון דיבר עם אמבפה כי הוא עצמו איש מוערך וכנראה מתעניין בכדורגל, מבין מה קורה ולרבים בצרפת חשוב שאמבפה יישאר. בישראל היו עד היום שני ראשי ממשלה שהתעניינו בכדורגל או בספורט בכלל, יצחק רבין ואהוד אולמרט.

כשראש הממשלה או הנשיא שלנו מתקשר לספורטאי/ת או למאמן לברך אותו/ה על זכייה במדליות או במשחק חשוב, ניכר בראש הממשלה שספק אם ראה בכלל את שידור המשחק, או שהוא מקריא הודעה שכתבו לו דובריו בלי להבין באמת במה מדובר, כי יחסו של ראש הממשלה לספורט משקף פחות או יותר יחסה של המדינה לספורט.

אז נכון שלנשיא צרפת אין מלחמה לנהל, ויש לו זמן להתעניין בהרכב נבחרות צרפת למשחקים האולימפיים, אבל זה גם יחסה של צרפת לספורט בלי קשר למלחמות. אני מניח שבלי קשר לנטייה פוליטית, גם הספורטאים לא מעריכים את השיחה שהם "זוכים" לה. אנסטסיה גורבנקו שקיבלה שיחה מראש הממשלה בזמן שהתראיינה, אמרה לראשי המשלחת: תגידו לו שיתקשר יותר מאוחר.

ופיני גרשון שקיבל אחרי הזכייה באחד מגביעי אירופה, שיחה מהאזרח מספר 1 ענה למשה קצב: אהלן מושון!   

ולסיום, פוסט שהעליתי בפייסבוק שלשום

אתמול, לראשונה אחרי שנה של אשפוזים וטיפולים בבתי חולים ובבית, עליתי לבמה להרצאה בפני 120 עובדים, לקוחות ומנהלים של חברת זואיטיס. ההרצאה נקבעה לפני פסח כשהייתי עדיין קירח, רזה מאוד, לפעמים היו רעידות בידיים.
לפני שבועיים הבת שלי קרן, מרצה מעולה בטיפול בפוסט טראומה, התחילה לחזור איתי על המצגת, כי מי כמוני יודע שהראשון שצריך להתאמן הוא המאמן.
לא ישנתי שלשום בלילה, ואתמול עליתי לבמה. העמדתי לידי כיסא בר למקרה  שהרגליים לא יחזיקו, לקרחת אין זכר, התחלתי לעלות במשקל, אחרי עשר דקות כבר ניתקתי מהפודיום, זזתי על הבמה וכדררתי את המצגת.
הקהל שיתף פעולה לגמרי כמו בימים הטובים, ובמשך שעה ורבע הייתי מנותק.
אין מילים להודות למי שתומך ועוזר, למשפחה ולחברים, לרדיו 103FM שהחזרה להגשת התוכניות מחזירה אותי לחיים, ולפרופ' משה ישורון.
שימו לעצמכם מטרות גם אם אתם לא בטוחים שתוכלו להגיע אליהן. אין לנו מושג למה באמת אנחנו מסוגלים.
חזרתי למגרש.
בשבוע הבא חג שבועות. המגזין הבא בעוד שבועיים.
בריאות לכולם, ישובו החטופים עכשיו!
שבת שלום