מגזין 73 מחבר בין מורשת יענקלה חודורוב למורשת ערן זהבי

למה לעשות עניין משריפונת?

פיגוע היה בתל אביב ביום חמישי בערב. המחבל חוסל, כעבור שעתיים זהותו  כבר הייתה ידועה ועוד באותו לילה מיפו את ביתו להריסה.

שריפה פרצה לפני שבועיים במתחם האימונים של הפועל ת"א בוולפסון. שבועיים חלפו מאז ועדיין אין קצה חוט שיוביל למחבלים.

שריפת  וולפסון היא פעולה מורכבת שדורשת עבודת צוות, תכנון, תיאום, קבלני ביצוע, ארגון. הרבה יותר פשוט לאתר כנופיה מאשר מפגע בודד ועדיין אף חשוד לא נעצר.

אם ארגוני פשיעה עדיין לא קשורים לשריפה הם יצטרפו בקרוב, כי בכדורגל יש הימורים, כסף גדול, והפרצה קוראת לגנב.

אין ספק שלמשטרה יש חקירות דחופות יותר משריפה של מועדון כדורגל, אבל גם אם החוליגנים ייתפסו, מה יעשה להם בית המשפט, ירחיק אותם מוולפסון לשנה?

כשהשוויתי בשבוע שעבר בין הפועל ת"א בכדורגל לסלע האדום ממנו איש עוד לא חזר, לא ידעתי שכעבור יומיים מתקן האימונים של המועדון יעלה בלהבות, אבל אנחנו צעד קטן לפני רצח.

הצורך בריגושים זו תכונה אנושית, מסמים קלים משדרגים לקשים ומגביית חובות עוברים לשריפת מועדון ולרצח.

כבר הייתה שריפה של מתקן אימונים, בבית וגן בירושלים. לאוהדי בית"ר יש את מורשת אלי אוחנה ואורי מלמיליאן, מבחינתי שריפת מתחם אימונים ע"ש יענקלה חודורוב הוא חילול הקודש.

בשנות ה-50 כל ילד חלם להיות חודורוב, גיבור נעוריי. רוב חובבי הספורט לא נולדו עדיין כשהשוער האגדי המשיך לשחק עם אף שבור בהתנגשות עם ג'ון צ'רלס הוולשי הענק, במוקדמות הגביע העולמי 1958.

למסי יש מיליוני מעריצים שלא ראו אותו מעולם במציאות, אני זכיתי לראות לחודורוב את הלבן בעיניים, בימים בהם לא הייתה עדיין טלוויזיה ואפילו לא "שירים ושערים".

מאחר שתוצאות המשחקים היו מתפרסמים רק בחדשות של שבע בערב,  כשהפועל רמת גן הייתה נוסעת למשחקי חוץ מאות אוהדים היו מתאספים לפנות ערב סמוך ל"מכתש", לשמוע מהשחקנים חוויות יד ראשונה כששלמה לוי, בנבנישתי, צביקה היימן וחודורוב היו יורדים מהאוטובוס מלוכלכים בבוץ.

אפשר לשרוף מתחם, זכרו של יענקלה חודורוב לא יימחק לעולם.    

לילה טוב, בבית.

יוסי בניון ואלון חזן נפגשו עם ערן זהבי אבל לא הצליחו להגיע לפשרה שתאפשר שיתופו במשחקי הנבחרת, למרות שזהבי צמצם את דרישתו לישון בחדר נפרד רק ערב לפני המשחק.

ה-ויכוח המטופש מזכיר שניים שרבים על שקל. האחד מתלונן למה השני מתקמצן על שקל, והשני  עונה שאם זה רק שקל למה הראשון לא מוותר.

לפני שבועיים העברתי שיעור במדעים לכיתה של יואבי, הנכד שלי, על ההבדל בין בעלי חוליות לחסרי חוליות. כל ילד יודע שלבעלי חוליות יש חוט שידרה ולחסר חוליות אין.

שאלתי מה זה אומר על מישהו שאומרים עליו שהוא בעל עמוד שידרה? ענו שהוא נחוש, עומד על דעתו. ומה אומר על מי שהוא חסר עמוד שידרה? משנה את דעתו, רך, הפכפך.

חילקתי את הכיתה לקבוצות דיון וביקשתי שיביאו רעיונות: האם ואיך אדם יכול לעמוד על דעתו ועדיין להיות גמיש.

חבל שיוסי בניון, אלון חזן וערן זהבי לא השתתפו בשיעור.

העובדות:

# אף אחד לא דחק את ערן זהבי מהנבחרת כפי שהוא טוען. יש כללים שקבע המאמן ואם זה לא מתאים לו הוא משוחרר.

# ערן טוען שאם ימלא את ההוראות הוא לא יישן טוב בלילה, יגיע עייף למשחק והנבחרת תפסיד. גם אם הוא צודק אף אחד לא יאשים אותו בהפסד. האחריות להפסד תמיד על המאמן.

# אם זהבי חושב שחזן ובניון חיפשו ומצאו דרך להיפטר ממנו, יש דרך פשוטה להוכיח את זה: שיוותר על לילה אחד בחדר יחיד ויסכים לתנאי שלהם.

# בספורט אתה טוב כמו המשחק האחרון שלך. לפני חמש שנים זהבי ספג קללות, נעלב בצדק, זרק את סרט הקפטן ופרש. כשהבין שבמקום להיזכר כמלך השערים הוא ישאר בזיכרון הקולקטיבי כמי שזרק את סרט הקפטן, חזר.

אני חושש שמלך השערים ייזכר כאחד שסירב לישון עם שחקן באותו חדר.

האשם תמיד.

כשמאמן טועה הוא מפוטר. כששחקן טועה המאמן מפוטר. גם כששופט טועה המאמן מפוטר. בקיצור, תודו לאל שאתם לא מאמנים כי המאמן הוא האשם תמיד.

מאמן מכבי ת"א אייטור קראנקה הוא איש חביב, הבעיה שבספורט מקצועני לא מקבלים ניקוד על נחמדות. משלמים למאמן הרבה כסף בשביל שיספק הצלחות ומכבי ת"א מג'עג'עת.

הכי כיף להיות פרשן. שמעתם על פרשן שפוטר כי דיבר שטויות? פרשנים יודעים תמיד מה המאמן היה צריך לעשות או לא לעשות, מאמנים צריכים לנצח. כששחקן נכנס לשחק ומבקיע שער בנגיעה הראשונה בכדור, המאמן הוא גאון. כשהמאמן מחליף שחקן שגורם לפנדל, המאמן הוא אויב המדינה.

למרות ששום מאמן בעולם לא הבקיע מעולם שער, לא איבד כדור, לא גרם לפנדל, לא הורחק באדום מטופש, ולא בעט את הכדור שפגע בקורה סנטימטר ימינה ויצא לחוץ, הוא מוזמן תמיד לאחר המשחק לבית דין שדה לתרץ את מחדלי השחקנים, שמשוחררים למקלחות.

למאמנים יש חלק בהפסדים ובניצחונות, אבל למה 10 מ-14 מהם פוטרו ורוב השחקנים נשארים?

חמש קטנות

1. האם מנהלי מכבי ת"א בכדורגל באמת האמינו שהופעה בתלבושת רטרו תחזיר את הקבוצה המבולבלת לימי הזוהר?

2. מה חשב לעצמו דנילו אספריה, ששבוע אחרי שהתלונן בעצמו על קריאות גזעניות מצד אוהדי מכבי חיפה ב"סמי עופר", עשה תנועות קוף לאוהדי הפועל ת"א ב"טדי"?

3. למה אוהדי מכבי ת"א בכדורעף שבאו לחגוג גמר גביע אירופה בדרייב-אין, חיבלו באולם שלא שייך להפועל ת"א, וגרמו נזקים אותם תשלם בסופו של דבר מכבי ת"א לעירייה.

4. אלונה ברקת השקיעה מאות מיליונים בפרויקט מפואר בהפועל באר שבע בכדורגל. בכסף שעולה מקום שני-שלישי בכדורגל בישראל, ברקת הייתה יכולה לשים את באר שבע על המפה ביורוליג.

5. השימוש ב-VAR הוא לא רע ולא טוב. מה שרע זה שיקול הדעת בשימוש ב-VAR. שחקנים שבועטים פנדל נוהגים לעצור לשנייה לפני הבעיטה. זה גורם לשחקנים להיכנס לרחבה מוקדם ולכן זו לא צריכה להיות עילה לבעיטה חוזרת.

בקרוב שחקנים יקבלו את הכרטיסים הצהובים ב-SMS לאחר המשחק.    

בשבחי ההגנה

תענוג לראות את ההתקדמות של הפועל ירושלים בכדורסל. ירושלים והפועל חולון נפגשו העונה גם בשלב השני של ליגת האלופות, כי במקום לערבב קבוצות מארבע מדינות פיב"א "הגרילה" שתי קבוצות ישראליות ושתי צרפתיות לאותו בית.

רוב חובבי הכדורסל אוהבים שלשות והטבעות, במשחקים של הפועל ירושלים אפשר ליהנות מהגנה. המאמן דז'יקיץ' קצת תפס תחת והולך לאחרונה הפוך על הפוך – יורד על השחקנים שלו אחרי ניצחון וגאה בהם אחרי הפסד. זה זניח כי האיש נותן עבודה.

קשה להסביר כמה ביטחון נותנת לקבוצה הידיעה, שההגנה שלה מסוגלת להחזיק את היריבים על 65 נקודות. יתרון נוסף, בקבוצה "הגנתית" יש לשחקנים ישראלים יותר סיכויים להוות גורם משמעותי. בקבוצה שמתבססת על התקפה לישראלים קשה יותר להתחרות על דקות משחק עם הזרים האתלטים.

חסימת זריקה נחשבת לפעולה הגנתית מצוינת. תשע חסימות היו להפועל ירושלים מול חולון, זה אומר שהם מנעו תשעה סלים בטוחים, חמש מהחסימות היו של איתי שגב ועוז בלייזר!

דז'יקיץ' מעמיד דברים על דיוקם: אתם מתפעלים מחסימות אבל הן לא הוכחה להגנה טובה. ההיפך הגמור, אם חולון הגיעה כל-כך הרבה פעמים לליי-אפ, זו הוכחה שהקו הראשון של ההגנה קרס.

הגיע הזמן שעוד מאמנים יפסיקו לדקלם קלישאות.

שודד עם טרנינג

ביום רביעי נפגשו מכבי ת"א ופנרבחצ'ה לעוד מפגש של כדורסל סתמי, שניראה כאילו שחקנים שלא מכירים זה את זה נפגשו ליד היכל הספורט ביד אליהו, התחלקו לשתי קבוצות ועלו לשחק בסבבה.

הכדורסל היה על הפנים אבל אקשן היה גם היה. בכל הנוגע להגנה גרועה והחזקת כדור אינסופית אין ספק שלורנזו בראון נותן פייט לסקוטי וילבקין, אבל לורנזו הוא ליגה אחרת.

אבי לימד אותי שכאשר נותנים למלצר טיפ לפני הארוחה זה מגדיל את הסיכוי לקבל שרות טוב. כך נהגה גם מכבי ת"א שערכה טקס מרגש לסקוטי וילבקין לפני המשחק, ובאמת קיבלה ממנו שירות מושלם. 2 מ-10 מהשדה, 1 מ-8 מחוץ לקשת וחור גדול בהגנה.

את תצוגות הנפל של וילבקין במכבי קשה לדרג, אבל ללא ספק ששלשום הייתה אחת מהגדולות. כשהוא היה במגרש מכבי שיחקה 6 מול 4, חוץ מהדקות שגם טיילר דורסי הצטרף והיה 7 נגד 3.

מוזר שאוהדי הפועל ת"א לא צירפו זר פרחים גדול משלהם, כי אי אפשר להתעלם מתרומתו של וילבקין לארבעה ניצחונות של הפועל בדרבים בעונה שעברה.

עסקת וילבקין תיכנס להיסטוריה כאחת המטופשות אם לא ה… פנרבחצ'ה שיחררה את מכבי ת"א מחוזה איום של 2.5 מיליון דולר ובנוסף שילמה לה עוד מיליון כסעיף יציאה של אחד ממחרבי המשחק הגדולים.

לא עדיף אילו תרמו 3.5 מיליון דולר לנפגעי רעידת האדמה?

תנו לישראלים לשחק

ג'ון דיברתולומיאו הוא מודל לחיקוי. תמיד מוכן לעלות מהספסל ולתת 100 אחוז. 100 אחוז לחץ על הכדור, קליעה לשלוש תמיד הייתה לו העונה קיבל גם ביטחון בקליעה והוסיף גם חדירה. עדיין הוא צריך להשתחרר מהרגלים של שחקן מחליף שאוסף עבירות בלי חשבון (לפעמים שלוש בדקה וחצי), אבל הוא אחת הסיבות שמכבי השתפרה העונה.

עוד ישראלי שאפשר לסמוך עליו הוא רומן סורקין, שעדיין נהנה מאלמוניות כי המאמנים של הקבוצות היריבות לא לוקחים אותו ברצינות. בינתיים סורקין שולט בריבאונד התקפה, רץ מצוין יחסית לגבוה ומסיים מתפרצות. רומן תורם 8-10 נקודות קלות שבלעדיהן קשה לנצח משחק.

גם ג'ייק כהן נותן תמיד הכל, ולצערי מקבל בחזרה כמעט כלום. יש לו בדיוק מה שחסר למכבי ת"א: הבנת משחק, תנועה ללא כדור, הקרבה בהגנה, משחק קבוצתי.  לא מבין למה ברוב המשחקים הוא אפילו לא נרשם בטופס המשחק ולמה החתימו את סוליימן בריימו על המשבצת שלו.

ניצחון כפול ב"שבוע טורקיה" יכניס את מכבי ת"א לשמינייה.  

צ'יק-צ'אק

חברי אורי אפק, לשעבר מנכ"ל ה-ועד האולימפי, מאמן כדורעף דגול וקורא נאמן של המגזין, קרא בשבוע שעבר איך משברונצ'יק הפך לקטסטרופצ'יק בצ'יק, והסביר איך נולד הצ'יק-צ'אק.

מקורו של הצ'יק-צ'אק במשחקים האולימפיים 1936 בברלין הנאצית. אחרי שהיטלר עזב את האצטדיון, ההונגריה צ'יק זכתה במדליית הזהב בקפיצה לגובה בתוצאה 1.60 מ', ובאותו זמן הודיעו במערכת הכריזה שבבריכה ניצח ב-100 מ' חתירה ההונגרי צ'אק (57.6 ש'). עשרות אלפי הצופים באצטדיון האולימפי, בעיקר ההונגרים, פרצו בקריאות שמחה צ'יק-צ'אק.

מאז כל העולם מכנה משהו מוצלח שמושג במהירות – צ'יק-צ'אק.

גם איתמר בן גביר פיטר את מפקד מחוז ת"א בצ'יק. אם הוא לא יפטר אותי  בצ'אק ניפגש כאן גם בשבוע הבא.

שתפו וצרפו חברים. שבת שלום

אריה מליניאק