מגזין 57 מסכם שבוע קשה

1. בנפיקה ובסקוניה לא רק מתחילות באות ב' ומסתיימות ב-ה', אלא שבאמצע הן משחקות בדיוק כמו כתוב בספר.

2. הפער בין מכבי ת"א לבסקוניה הוא לא נקודה אחת כמו שנתן הווינר, אבל גם לא 29. התבוסה אתמול הזכירה את ה-8 בינואר 1976 כשפרד דווילי החליט להילחם בריאל מדריד בנשקה ולרוץ מהר ממנה. אז זה נגמר 125:78, אתמול 116:87 רק שמכבי בכלל לא רצה.

3. לא צריך להיות מומחה בשביל להבין שקבוצה שסופגת למעלה מ-25 נקודות בכל רבע לא עבדה השבוע באימונים דקה על הגנה.

4. במגרש המשופע של רמת עמידר קבוצות העדיפו לתקוף במחצית הראשונה בעלייה כדי לשחק בשנייה בירידה. בכדורסל הפרקט ישר והגנה מתחילה בירידה להגנה. ספרינט של 20 מטר להגנה תורם בדיוק 2-3 נקודות כמו ספרינט להתקפה. אז למה ניראה ששחקני מכבי חוזרים להגנה כמו טיפוס לפסגת האוורסט?

5. וויד בולדווין שוב קלע 2 נקודות במחצית הראשונה ו-11 בשנייה, רק שהוא התחיל לקלוע כשמכבי הייתה כבר במינוס 20. עודד קטש צריך לדאוג שבולדווין ייכנס למשחק כבר מהג'מפ-בול.

6. מאחר שהספרדים משחקים התקפות קצרות, גם ליריבה יש הרבה פוזשנים. כך מכבי הצליחה לקלוע 87 נקודות ביום קטסטרופאלי.

7. הגבוהים של בסקוניה חגגו 28 סלים מ-36 זריקות (78 אחוזי הצלחה) ולקחו 16 כדורים חוזרים מתחת לסל של מכבי. מדובר במספרים שקשה להשיג באימון.

8. בסקוניה סיימה עם 30 אסיסטים. לורנזו בראון (20 נק') מסר רק שניים! מי שאחראי להפעיל את הקבוצה לא יכול לנסות להציל לבד את המולדת, בפרט כשישראל היא בכלל לא המולדת שלו.

9. דרון היליארד, שאמור להיות קלע השלשות, חזר סוף-סוף מפציעה ועלה ברבע השלישי כשהמשחק היה גמור, אבל בקושי נגע בכדור וזרק רק שתי זריקות ב-14 דקות.

 10. עודד קטש סיכם: לא היינו מספיק שם.

איפה זה שם?

עסקת חייו? עוקץ!

לאחר הופעתו המצוינת של אוסקר גלוך באליפות אירופה לנוער, כולם היו בטוחים (מי היה בטוח, הסוכנים שלו?) שקבוצות צמרת אירופיות יתנפלו על הטאלנט, אבל הצעות לא הגיעו ואוסקר אפילו יובש ע"י איביץ' על הספסל.

במכבי ת"א הסבירו שגלוך לא בהרכב כי לא עשה הכנה לעונה, אבל מקסים, אביו של אוסקר, רתח מכעס ונשמע מאיים שהילד לא ישחק במכבי. למחרת התרכך כי הבין את הרמז: אם הבן שלך לא יאריך את החוזה בשלוש שנים הוא ייובש.

חלומו של כל שחקן הוא להיות חופשי בארצנו. שחקנים מוכנים להיות מנודים חודשים ביציע, רק לקבל בסוף את החופש לעבור לקבוצה שהם יבחרו, ולשלשל לכיסם את כל מענקי החתימה. מצד שני, חלומן של הקבוצות הוא לחזור לתקופת העבדות, כששחקנים היו רכושן והן עשו בהם כרצונם.

התוצאה: קבוצות מנסות להחתים שחקנים על חוזים ארוכי טווח, ושחקנים בני 15 מלווים בסוכנים שתפקידם להשאיר את השליטה בעתיד המקצועי והפיננסי בידי השחקן.

אפשר להתווכח מתי נכון לאוסקר גלוך לצאת לאירופה. יוסי בניון נכשל בגיל 15 בקבוצת הנוער של אייאקס, וכשיצא בגיל 22 לסנטנדר הגיע לצ'לסי, ליברפול וארסנל.

בכל מקרה, לוותר על החופש כמה שבועות לפני שאתה חופשי לנהל משא ומתן עם קבוצות אחרות זה טירוף. קצת פרופורציות, מענק החתימה שאוסקר קיבל בגובה מיליון שקלים לשלוש שנים – שנועד לעקוף את מגבלות שכר החיילים – זה הסכום שמנור סלומון מרוויח בחודש!

ההבטחה לעזור לאוסקר להסתדר בצה"ל היא בדיחה, כי אם בן שהר קיבל מעמד של "עילוי ספורטיבי", ההתאחדות לכדורגל תסדר לגלוך מעמד "עילוי" בסמס.

הכישרון הגדול של הכדורגל הישראלי ויתר בגיל 18 על כרטיס השחקן ומענקי חתימה הענקיים שהיה יכול לשלשל לכיסו בשנים הבאות, כי הוא נכנע ללחצים שהופעלו עליו ממכבי ת"א בסיוע קמפיין מתוזמר של כתבי חצר ובעידוד ערן זהבי וניר ביטון (שבעצמם יצאו לעשות הרבה כסף בחו"ל) בלי שהיה לידו סוכן רציני.

מיץ' גולדהר הוא אדם רציני וערכי. להבדיל מאלונה ברקת ומשה חוגג הוא לא ישלח עורך דין לקצץ בשכר השחקנים, ולא ינדה את גלוך ליציע כמו יענקלה שחר. אבל גולדהר הוא לא בעלים של שבט צופים, ומי בונה את עתידו על מילה של אדם אחר, רציני ככל שיהיה?

סעיף יציאה בגובה 7 מיליון יורו! רק מוכיח ש"לא נעמוד בדרכו" זה קשקוש, מכבי ת"א כמובן שבירכה על "צעד שמהווה דוגמא לכל שחקן צעיר שגדל כאן ורואה איך צריך לנהוג שחקן שמקבל הרבה מהמועדון ויודע להוקיר תודה. ללכת בעוד שנה וחודשיים בלי להשאיר חותם, לא היה מהלך טוב עבור מכבי תל אביב ועבור אוסקר".

ברור שחוזה לשלוש שנים טוב למכבי ת"א, למה זה טוב לאוסקר גלוך? אם רונן קצב היה הסוכן שלו, אין מצב שהוא היה נותן לגלוך לחתום לשלוש שנים חודשיים לפני השחרור.

הדיבורים על השארת חותם והוקרת תודה מתאימים למועצת הפועלים של בית ברנר. האם ספורטינג ליסבון דרשו מכריסטיאנו רונלדו להישאר במועדון כדי להוקיר תודה להשאיר חותם?

ולדמיר איביץ' התלונן אחרי ההפסד לבאר שבע שהוא טעה או הוטעה ומתכוון ללכת מעתה בדרך שלו. על איזו טעות הוא מדבר: האם נכנע ללחצים להחזיר את זהבי? לוותר על פריצה?

אולי כי העלה את אוסקר גלוך מהספסל להרכב, כדי לעזור למועדון במשא ומתן עם השחקן?

גול עצמי לפנתיאון

שמעון שבס אמר למחרת הבחירות שקבוצה לא יכולה לנצח אם היא מנסה לשחק על תיקו בלי מאמן ובלי הגנה. "ההצלחה" של יאיר לפיד להשיג בבחירות 24 מנדטים במחיר מחיקת מר"צ ותבוסת גוש השינוי, מזכירה סיפור על חולי לוי שהיה חלוץ בית"ר ת"א בשנות ה-60.

בימים של טרום "שירים ושערים" עשרת האוהדים של בית"ר היו מתכנסים בכל מוצאי שבת בקפה "לב אביב" ליד "רוול" בדיזנגוף, ובשבע בערב נהגו להצטופף סביב טרנזיסטור לשמוע את תוצאות משחקי הליגה כפי שמסר עמי פזטל.

לקראת סוף הקריירה חולי עבר לבית"ר קרית אונו מליגה ב' דרום, ויצא עם הקבוצה למשחק חוץ באילת. מאחר שתוצאות הליגות הנמוכות היו מתפרסמות רק למחרת בבוקר בעיתון "חדשות הספורט", החברים החליטו להמתין לקבוצה כשתחזור מאילת.

בסביבות חצות יורד חולי מהאוטובוס ומספר בהתרגשות: הרבה שערים הבקעתי בחיי, אבל שער כמו זה שהבקעתי היום באילת לא אשכח לעולם.

בדקה ה-63 אני מקבל כדור קרוב לקו האמצע, עובר בסלאלום שלושה שחקנים, מטעה את הבלם, עוקף את המגן, כשאני רואה את השוער יוצא מולי אני שואל אותו לאיזה פינה הוא רוצה לקבל את הגול, מעביר לו את הכדור בין הרגליים ונכנס עם הכדור לשער.

האוהדים בהיסטריה, צרחות, אריק איינשטיין היה נוהג לומר שמרוב התרגשות הם מחליפים זה עם זה תעודות זהות. בהדרגה כולם נרגעים ושואלים:  תגיד חולי, כמה נגמר?

הפסדנו 8:1.

איזי נתן, איזי לקח

בית המשפט יכריע בקרוב האם אחד הפילנטרופים הגדולים בישראל, איזי שרצקי, שהשקיע מיליונים בקרית שמונה בקבוצת כדורגל, בית תמחוי, ספריה, תיאטרון ועוד, ייהנה מהקלה שמוענקת לאזורי קו העימות או שיאלץ לשלם עשרות מיליונים למס הכנסה.

מס הכנסה מתבסס כנראה על סעיף בחוק ולשופט אין הרבה מקום לשיקול דעת. אם איזי שרצקי היה נוהג בשיקול דעת, ספק אם היה משקיע שקל שחוק בעיר שקבוצת הכדורגל שלה לא מעניינת אפילו את תושביה.

רק במדינה דפוקה שמעניקה פטור ממס לשחקנים זרים, נדבן שמשקיע בפריפריה משלם את מלוא המס.    

מאיפה איתמר הביא 14 מנדטים?

כולם נדהמו מתוצאות הבחירות, אבל לכם לא הייתה סיבה להיות מופתעים מההצלחה של איתמר בן גביר. כבר לפני שלושה שבועות הסברתי כאן מאיפה הוא יביא את 14 המנדטים,

משערים 4-5 ו-9-10 בבלומפילד.

ולבקשת הקהל סקר קצרצר:

מי לדעתכן ולדעתכם צריך או צריכה להיות שר או שרת הספורט או האנטי ספורט הבא או הבאה:

 1. גלית דיסטל אטבריאן (אם תשוחרר מהמרפסת במצודת זאב).

 2. אלופי ישראל בקרב מגע רמי בן יהודה ואיציק זרקא (ברוטציה).

 3. יצחק גולדקנופף (אם לא יקבל את תיק האוצר). 

 4. מי ששרה ויאיר יחליטו (רמז: להחזיר את מירי "קאט דה בולשיט" רגב).

 5. בליגות שמבוססות על זרים, ממש לא חשוב מי ואם יהיה הספורט.

בשבועיים הקרובים אני במרוקו.

אם וכאשר אחזור משם בעזרת השם (או בלעדיו) מגזין 58 ינחת אצלכם בעוד שלושה שבועות. 

בינתיים צרפו חברים חדשים.

שבת שלום ומבורך.