מתי בפעם האחרונה עשית משהו בשביל מישהו?

שלום חברות וחברים,

“ליונס” הוא ארגון התנדבותי שמקיף למעלה ממיליון חברים ב-205 מדינות בעולם. כשהודיעו לי לפני כמה ימים שנבחרתי ל”איש מופת” של הארגון לשנת 2018, חשבתי שזה בגלל ששמי אריה. כשמתחילים להעניק לך פרסים ואותות, זה בדרך כלל סימן לא טוב. אני לוקח את ההערכה למקום טוב.

התנדבות קשורה באופן אוטומטי לכסף, אבל תרומת כסף היא הקלה מכולן. במשך עשרות שנים אני עוסק בפעילות של תרומה לקהילה, כמו למשל בפרויקט ניסויי בחטיבת ביניים “נווה יונתן” ברמלה, תוכנית אימון אישי לנערים בירוחם, ב”התחלה חדשה” – תוכנית לשינוי קריירה בגיל הביניים וב “איפה הכסף?” – תוכנית להעברת בעלי עסקים קטנים ובינוניים ממצב הישרדות לרווחה כלכלית.

קבלתי מתנה: בכל שבוע אני ב אינטראקציה עם מאות אלפי אנשים. בעמוד שלי בידיעות אחרונות, בתוכנית רדיו יומית 103FM, בהרצאות ובסדנאות שאני מעביר. השאלה שאני שואל את עצמי, מה אפשר לעשות במתנות שקבלתי?

אין לי מושג לאן המאזינים והקוראים שלי לוקחים את התובנות שהם קולטים. לפני מספר שבועות הרצאתי בפורום 400 הקצינים הבכירים בצה”ל, על פעילות בתנאים של חוסר ודאות. למחרת התקשרו מלשכת הרמטכ”ל וביקשו את המצגת. האנשים האלה אחראים לבטחון ישראל, יום אחד ינהלו חצי מדינה, אין לי מושג לאן ייקחו את התובנות.

למחרת העברתי שיעור בכיתה ג’1 באבן יהודה. המחנכת של הנכדה שלי ביקשה שאעביר שיעור ב ניהול קונפליקטים. אחרי כמה ימים קבלתי צילום של פלקט תודות מהילדים: למדנו שהכי חשוב זו ההשתתפות, כולם צריכים להשתתף במשחק, כל מי שמשתתף הוא מנצח, הקפטנים לא חייבים להיות השחקנים הכי טובים. האלימות בהפסקות פחתה. כולם משותפים במשחקים, אין לי מושג לאן הם ייקחו את התובנות כשיהיו גדולים.

בצעדת בוקר בפארק הסברתי לבן הצעיר שלי איתי, שלא צריך לכבד את אביך ואת אמך למען יאריכון ימיך, אם אתה מאמין שצריך לכבד את הוריך, כבד! לא למען יאריכו ימיך ולא למען כלום. פשוט כבד!

בחרתי לסיים את דבריי בציטוט לא מאלתרמן ולא מעמוס עוז, אלא בשורה של יענקלה רוטבליט משיר של “תיסלם”, שאני מציע לכל אחד ואחת מכם לשאול את עצמו בכל בוקר:

מתי בפעם האחרונה עשית משהו בשביל מישהו?

תודה ל”ליונס”. תודה לכל מי שמשתתף ותורם בתוכניות הנפלאות שלנו. קחו את זה מכאן ותעבירו הלאה!

הסיפור של חטיבת ביניים “נווה יונתן” מופיע גם בספר החדש שלי “לנצח זה מקצוע” שייצא לאור בקרוב.

להורדת שני פרקים ראשונים לחצו כאן!
המערכת שולחת את הקובץ באופן אוטומטי, אם אתם לא מוצאים את האימייל בתיבת הדואר הנכנס, בדקו גם בספריית מכירות או דואר זבל.
בברכה,

אריה מליניאק